بیوگرافی Heath Ledger بازیگر نقش جوکر در فیلم “Batman:The Dark Knight”

22.01.2009 سالگرد مرگ جوکر تسلیت روحش شاد

——————————–
Heath Ledger :

هیث ‌کلیف اندرو لجر (به انگلیسی: Heathcliff Andrew Ledger) ‏ (۴ آوریل، ۱۹۷۹ – ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸) بازیگر استرالیایی کاندید اسکار بود. او پس از بازی در نقش‌های تلویزیونی در دههٔ ۹۰، شروع به کار در هالیوود کرد و فیلم‌های او هم از لحاظ تجاری و هم از دید منتقدین با موفقیت رو به رو بودند.

گذشته :
او در شهر پرث در غرب استرالیا به دنیا آمد. مادر او «سلی لجر بل (رمشاو)» معلم زبان فرانسه و پدرش «کیم لجر» رانندهٔ اتومبیل‌های مسابقه‌ای و مهندس معدن بود.مادر او منسوب به کلن کمپبل است و پدرش نیز از خانواده‌ای می‌آید که در شهر پرث برای کارخانهٔ مهندسی‌شان معروف‌اند نام هیت و خواهرش کیت، از روی نام شخصیت‌های اصلی کتاب بلندی‌های بادگیر -هیت‌کلیف و کاترین- اثر امیلی برونته برداشته شده‌است. هیت اولین تجربه‌های بازیگری‌اش را در ۱۰ سالگی در مدرسهٔ گیلدفورد در نقش پیتر پن تجربه کرد.

زندگی حرفه‌ای :

ابتدای کار
لجر در شانزده سالگی، امتحانات دیپلم دبیرستان را گذراند و از مدرسه بیرون آمد تا به دنبال بازیگری برود و به همراه دوستش تره‌ور دی‌کارلو، تا سیدنی با اتوموبیل رفتند. او حدود یک‌سال بعد به شهر خودش پرث برگشت تا در یک مجموعهٔ تلویزیونی به نام شیرین (۱۹۹۶) نقش یک دوچرخه‌سوار هم‌جنس‌گرا را بازی کند.
او در سال ۱۹۹۶، پیش از اولین فیلم‌بلند استرالیایی‌اش به نام سنگ‌سیاه، در یکی از محصولات کمپانی فاکس به نام غرش بازی کرد. در ۱۹۹۹، لجر بازیگر نقش اول فیلم کمدی-تین‌ایجری ۱۰ چیز تو که من ازشون بدم میاد شد و همچنین نقش اول فیلم استرالیایی تحسین‌شدهٔ دو دست بود.
سال ۲۰۰۵، لجر در یک نسخهٔ داستانی از شخصیت جووانی کازانوا در مقابل سیه‌نا میلر بازی کرد. این فیلم یک کمدی رومانتیک بود که با برخوردهای متناقضی از جانب منتقدان رو به رو شد. در ۲۰۰۶ او از سوی آکادمی هنرهای تصویری اسکار برای عضویت دعوت شد و در ۲۰۰۷ نیز یکی از شش بازیگری بود که در فیلمی که با نام «من آن‌جا نیستم» از زندگی باب دیلن ساخته شد، نقش دیلن را ایفا کرد.
در سال ۲۰۰۷، لجر نقش هیولای معروف داستان‌های کمیک، «جوکر» در فیلم شوالیهٔ سیاه (دنباله‌ای بر فیلم بت‌من شروع می‌کند) را بازی کرد. در این فیلم او در مقابل کریستین بل، هم‌بازی‌اش در فیلم من آن‌جا نیستم نقش‌آفرینی کرده‌است.
او قرار بود در فیلم تصورات دکتر پارناسوس در نقش تونی در مقابل تام ویتس و کریستوفر پلامر بازی کند. این فیلم در زمان مرگ لجر در مرحلهٔ پیش‌تولید بود.همچنین هیت به همراهی الن اسکات، نویسنده و تهیه‌کنندهٔ سوئدی، در حال کار بر روی اقتباسی از روی پیش‌مرگ ملکه اثر والتر تویس بود. این فیلم قرار بود اولین اثر سینمایی هیت در مقام کارگردان باشد.

کارگردانی
هیت لجر قصد داشت قدم‌هایی در زمینهٔ کارگردانی بردارد که حاصل اولین تلاش‌های او در این زمینه، ساخت چند موزیک‌ویدیو به اضافهٔ یک فیلم کوتاه بود. او در سال ۲۰۰۶، ویدیویی برای بن هارپر، و دو ویدیو برای ان‌فا رپر استرالیایی ساخت. در جشنوارهٔ فیلم ونیز ۲۰۰۷، او از تمایلش برای ساخت فیلمی از زندگی نیک دریک، آوازه‌خوان انگلیسی که در سال ۱۹۷۴ در سن ۲۶ سالگی به شکل غم‌انگیزی درگذشت، سخن گفت. لجر بعداً به عنوان اولین قدم برای شروع کار بر روی این پروژه، فیلم کوتاهی به شکل موزیک‌ویدیو با حضور خودش بر روی یکی از آهنگ‌های نیک به اسم سگ چشم سیاه ساخت. فیلم لجر بعداً در یک مجموعه‌ فیلم به نام خانهٔ آن‌ها: بازتاب‌ها در مورد نیک دریک که به یاد نیک دریک تهیه شده بود قرار گرفت.

زندگی خصوصی
از آگوست ۲۰۰۲ تا آوریل ۲۰۰۴، هیت با نائومی واتس رابطه داشت که با او سر صحنهٔ فیلم ند کلی آشنا شده بود. پیش از آن هم هیت با لیزا زین و هتر گراهام رابطه داشت.لجر نامزد میشل ویلیامز، هم‌بازی‌اش در فیلم کوهستان بروکبک، بود.دختر آن‌ها به نام ماتیلدا رز در روز ۲۸ اکتبر ۲۰۰۵ به دنیا آمد و جیک گیلنهال و بیزی فیلیپس، پدرخوانده و مادرخواندهٔ ماتیلدا شدند.
در آگوست ۲۰۰۷، هفته‌نامهٔ آس ویکلی مدعی شد که هیت و میشل به علت وضعیت کاری پرمشغله‌شان از یکدیگر جدا شده‌اند. در آن زمان نه میشل و نه هیت این ادعا را تایید نکردند. در سپتامبر همان سال، پدر میشل در مصاحبه‌ای با سیدنی تلگراف تایید کرد که آن دو از هم جدا شده‌اند.

مرگ
در روز ۲۲ ژانویهٔ ۲۰۰۸، پیکر هیت در آپارتمانش در طبقهٔ چهارم ساختمانی در خیابان ۴۲۱ بروم در محلهٔ سوهوی نیویورک پیدا شد.بنابر گزارش پلیس، ترسا سولومون، خدمتکار خانه حدود ساعت ۱۲:۳۰ ظهر به آپارتمان هیت می‌رود و وقتی حدود ساعت یک برای تعویض لامپ حمام به اتاق هیت وارد می‌شود، او را در حالی پیدا می‌کند که روی تخت رو به صورت دراز کشیده و پارچه‌ای سفید تا روی شانه‌اش بالا کشیده شده بوده و خروپف می‌کرده.حدود یک‌ساعت و نیم بعد ماساژور هیت به آپارتمان او می‌آید. تا ساعت ۳ هیت از اتاق بیرون نمی‌آید، و به همین علت ماساژور به موبایل هیت زنگ می‌زند و جوابی نمی‌گیرد. او سپس وارد اتاق هیت می‌شود و شروع به آماده کردن میز ماساژ و بعد هم سعی در بیدار کردن هیت می‌کند.بعد از آن با موبایل مری-کیت آلسن تماس می‌گیرد که شماره‌اش در دفتر تلفن موبایل هیت بوده‌است. مری-کیت می‌گوید که یکی از افراد محافظش را به آپارتمان خواهد فرستاد.بعد از این‌که ماساژور دوباره سعی در بیدار کردن هیت می‌کند، به اورژانس زنگ می‌زند.ماموران اورژانس اقدامات اولیه را انجام می‌دهند، ولی در ساعت ۳:۳۶ بعدازظهر، اعلام می‌کنند که هیت درگذشته‌است.
پلیس گفته‌است که با وجود قرص‌هایی که در اتاق هیت پیدا کرده‌اند ولی هیچ نشانهٔ مشخصی که حاکی از خودکشی هیت باشد یافت نشده.
دو هفته پس از درگذشت لجر، مرگ او تصادفی، و بر اثر مسمومیت شدید در نتیجه‌ی مصرف هم‌زمان چندین نوع قرص ضداضطراب و مسکن و خواب‌آور اعلام شد. در گزارش مرکز پزشکی نیویورک آمده‌است که در خون لجر، مقادیری از مسکن‌های اکسیکودون (که در اکسیکونتین یافت می‌شود)، هیدروکودون (که در ویسودین یافت می‌شود) و ضداضطراب‌های دیازپام، تمازپام الپرزولام (که در والیوم و زاناکس و رستوریل وجود دارند) و دوکسیلامین پیدا شده‌است.»

جوایز :

اسکار
۲۰۰۶ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، کوهستان بروکبک (نامزد)

جایزه انستیتو فیلم استرالیا
۱۹۹۹ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، دو دست (نامزد)
۲۰۰۳ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، ند کلی (نامزد)
۲۰۰۶ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، کندی (نامزد)

بفتا
۲۰۰۶ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، کوهستان بروکبک (نامزد)

جوایز گلدن گلاب
۲۰۰۶ – بهترین بازیگر نقش اول مرد – درام، کوهستان بروکبک (نامزد)

Independent Spirit Awards
۲۰۰۸ – جایزهٔ ویژهٔ رابرت آلتمن، من آن‌جا نیستم. (برنده).
۲۰۰۶ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، کوهستان بروکبک (نامزد)

جوایز سینمایی ام تی وی
۲۰۰۶ – بهترین بوسهٔ سال، کوهستان بروکبک (برنده)
۲۰۰۲ – بهترین بوسهٔ سال، قصهٔ یک شوالیه (نامزد)
۲۰۰۲ – بهترین صحنهٔ موزیکال، قصهٔ یک شوالیه (نامزد)
۲۰۰۰ – بهترین صحنهٔ موزیکال، ۱۰ چیز تو که من ازشون بدم میاد (نامزد)

جایزه صنف بازیگران سینما
۲۰۰۶ – بهترین گروه بازیگران، کوهستان بروکبک (نامزد)
۲۰۰۶ – بهترین بازیگر نقش اول مرد، کوهستان بروکبک (نامزد)

——————————————–
منبع : andishenovin

Tags: ,

2 Responses to “بیوگرافی Heath Ledger بازیگر نقش جوکر در فیلم “Batman:The Dark Knight””

  1. رزیتا Says:

    سلام.میشه بپرسم چرا کامنت منو پاک کردید؟؟من فقط درخواست چندتا زیرنویس کرده بودم..خب اگه نمیخواستید زیرنویسهاشو بزارید اشکال نداشت دیگه لازم نبود کامنتم رو پاک کنید!

  2. solid Says:

    heath ledger ديگر مانند او متولد نمي شود و هيچ كس به پاي او نخواهد رسيد او هميشه دريادها خواهد مانند روحش شاد و جسمش بيدار

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: